Background Image

NOVOST. Vrača se državno tekmovanje iz finančne pismenosti za mlade. PRIJAVE za tekmovanje 2023 so že ZAKLJUČENE.

Za učitelje in šole: informacije o izvedbi državnega tekmovanja iz finančne pismenosti 2023

Revija Moje finance v letu 2023 za vse tiste učence, ki obiskujejo krožek Mladi in denar ali se vsebin iz Priročnika 1 in Priročnika 2 (oziroma Priročnika posodobljene izdaje) za učitelje finančnega opismenjevanja mladih učijo v okviru drugih predmetov, organizirala državno tekmovanje mladih iz finančne pismenosti.

Datum in lokacija: Državno tekmovanje iz finančne pismenosti bo potekalo 12. maja 2023, v Ljubljani, na Ekonomski fakulteti. Predavalnica: Lila dvorana
Začetek tekmovanja:
ob 9. uri
Trajanje celotnega dogodka:
do približno 12. ure
Rok za prijavo na državno tekmovanje:
petek, 5. maj 2023, do polnoči
Prijava:
Učitelj/-ica, ki je na šoli zadolžen/-a za aktivnosti finančne pismenosti, učence prijavi na državno tekmovanje.
Na državno tekmovanje iz finančne pismenosti se lahko šole prijavite s klikom na zgornji gumb Prijava na državno tekmovanje iz finančne pismenosti 2023.

Program

8.30 – 8.55 – preverjanje prisotnosti
8.55 – 9.00 – uvodni pozdrav organizatorja tekmovanja
9.00 – 9.45 – tekmovanje iz finančne pismenosti
9.45 – 10.00 – odmor

10.00 – 11.00 – obisk finančnega laboratorija (dve skupini po 20 oseb, udeležijo se ga samo srednješolci)
10.00 – 11.00 – Interaktivna delavnica: plača/zaslužek – kaj pa davki, dohodnina, prevoz?
Predavateljica: Vesna Miloševič Zupančič, strokovna vodja eŠtudentskega servisa

11.00 – 11.30 – Pogovor z upravljavci premoženja: ESG* vlaganje in kakšen je vpliv umetne inteligence svet investiranja (*Environmental, Social and Governance ali po slovensko okolijsko, družbeno in korporativno upravljanje – ODU)
Govorniki:
Aleš Grbić, upravljavec premoženja pri Sava Infond
Žiga Žibert, upravljavec premoženja pri NLB Skladi
Vid Pajič, direktor analiz pri Triglavu Skladih

11.30 – 12.00 – Prevare: katere najpogosteje zaznavajo banke in zavarovalnice?
Govorniki:
Aleš Ritonja, vodja oddelka za preprečevanje prevar v Novi Kreditni banki Maribor in član Delovne skupine za preprečevanje prevar pri plačilih pri Združenju bank Slovenije
Klemen Radetič, strokovni vodja za preprečevanje, odkrivanje in raziskovanje prevar v Zavarovalnici Triglav
Matjaž Bernik, izvršni direktor iz Delavske hranilnice
Marina Jozić, EOS KSI, upravljanje terjatev

12.00 – 12.30 – podelitev priznanj in fotografiranje

Pravila tekmovanja:

  • Vprašanja so iz vsebin izbranih poglavij iz Priročnika 1 in poglavij iz Priročnika 2 oziroma posodobljenega priročnika za učitelje finančnega opismenjevanja mladih.
  • Učenci test pišejo 45 minut.
  • Test obsega 30 vprašanj in eno bonus vprašanje.
  • Reševanje testa poteka z obkroževanjem pravilnih odgovorov.
  • Vsako vprašanje ima pravilen samo en odgovor.
  • Vsak pravilni odgovor šteje eno točko, kar pomeni, da je maksimalno število točk v primeru vseh pravilnih odgovorov 30.
  • Podelitev števila nagrad na Državnem tekmovanju iz finančne pismenosti za mlade je odvisno od števila udeležencev tekmovanja. 25 % najbolje ocenjenih tekmovalcev v določeni kategoriji, prejme priznanja (priznanja: zlato, srebrno, bronasto priznanje). Najbolje ocenjen tekmovalec ali tekmovalka prejme zlato priznanje, drugi najbolje ocenjen tekmovalec ali tekmovalka prejme srebrno priznanje, ostali prejmejo bronasto priznanje. V primeru, da pride med tekmovalci do izenačenja točk, o uvrstitvi odloča zadnje BONUS VPRAŠANJE, ki ga oceni strokovna komisija organizatorja tekmovanja. Zlata, srebrna in bronasta priznanja učencem se podeljuje v treh kategorijah: osnovna, srednja poklicna šola in gimnazija. Priznanje naj učitelj se podeli v treh kategorijah naj učitelj osnovne šole, naj učitelj srednje poklicne šole in naj učitelj gimnazije. Prejmejo ga tisti učitelji ali učiteljice, katerih učenci v povprečju dosežejo najvišje število točk (točke, ki jih doseže učenec iz naslova bonus vprašanja, se upoštevajo le v primeru izenačenega števila točk).
    .
  • Vsaka šola lahko tekmuje z največ tremi tekmovalci.
  • Tri tekmovalce za tekmovanje izbere učitelj krožka Mladi in denar bodisi z internim tekmovanjem na šoli bodisi kako drugače, to je prepuščeno šoli sami.

Pravila tekmovanja je pripravilo uredništvo revije Moje finance.
Ljubljana, april 2023

Priporočeno branje:

  • Žiga Zajec, Osnovna šola Ob Rinži

    [vc_row][vc_column][vc_column_text]OSNOVNA ŠOLA - DRŽAVNI PRVAK 2019 »Že od nekdaj me zanimajo finance. Na tekmovanju sem bil že lani in mi je bilo všeč, zato sem se odločil, da bom poskusil pisati test letos še enkrat. Lani sem bil četrti, letos pa sem zmagal. Vesel sem napredka, a iskreno nisem pričakoval zmage. Finance so v bistvu povsod, zato se bom lažje znašel v življenju, vesel sem te možnosti.«[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

  • Jerneja Kučina, Gimnazija Jesenice

    NAJ UČITELJICA IN NAJ GIMNAZIJA 2019 »Imam zelo pridne dijake, pripravljali so se sami, o tem smo se pogovarjali, obiskovali so krožek, a če povem po pravici me je vseeno malo skrbelo, kako bo. (smeh) Zelo sem vesela in ponosna nanje. Učim matematiko in za dijake je odlično, da lahko vidijo, da je matematika uporabna v vsakdanjem življenju na področju financ. Dijaki znanja osebnih financ nimajo, a si ga po mojih izkušnjah želijo imeti.«

  • Matej Zupančič iz Gimnazije Jesenice

    GIMNAZIJA - DRŽAVNI PRVAK 2019 »Naloge na testu so bile težje kot prejšnje leto, ampak je vseeno šlo, ker sem se kar pripravljal na test. To znanje pa mi ni prišlo prav samo na testu, ampak mi bo prišlo prav v življenju nasploh.«

  • Peter Martin Leben, Srednja ekonomska, storitvena in gradbena šola, Šolski center Kranj

    SREDNJA POKLICNA ŠOLA - DRŽAVNI PRVAK 2019 »Na državno tekmovanje sem se pripravljal tudi izven šole. Upal sem, da bom premagal vsaj sošolce, ampak zmage v svoji kategoriji, nisem pričakoval. Sem je pa zelo vesel. Všeč mi je, ker se ta znanja prenašajo v realno življenje – dane so nam osnove, mi pa jih lahko nadgrajujemo.«

  • Ljubomira Jazbec, Srednja ekonomska, storitvena in gradbena šola, Šolski center Kranj

    NAJ UČITELJICA in NAJ SREDNJA ŠOLA 2019 »Vsi dijaki, ki so se udeležili tekmovanja so bili zelo dobri in jih področje osebnih financ zelo zanima. Ko smo začeli s predavanji so rekli, končno imamo predmet za življenje, zato sem kar malce pričakovala, da bodo posegli po zelo dobrih uvrstitvah. Res so zelo motivirani na tem področju, a tako dobrih rezultatov vendarle nisem pričakovala, tako da sem zelo, zelo zadovoljna.«