»Enako je z denarjem,« nam je povedala državna prvakinja iz finančne pismenosti navsezgodaj zjutraj, ko se je za našo zimsko finančno šolo v Mariboru oglasila iz New Yorka. Tako ji je namreč oče preprosto razložil, ko ga je vprašala, zakaj ne moremo revščine rešiti tako, da bi natisnili več denarja.
»Če znaš s financami, je res super. Imaš več nadzora in lahko privarčuješ za potovanje – zdaj sem v New Yorku,« nam je z nasmeškom ob petih zjutraj po tamkajšnjem lokalnem času povedala državna prvakinja iz finančne pismenosti, ki zdaj študira ekonomijo v Ljubljani. »Doma smo se že od nekdaj veliko pogovarjali o denarju, tudi sama sem o denarju veliko spraševala, zanimalo me je denimo, kaj je bilanca stanja in podobno,« nam je razložila Vita, ki se je iz gole radovednosti prijavila na šolsko tekmovanje iz finančne pismenosti. »Malicala sem s prijatelji, pa so mi povedali, da je naslednji dan šolsko tekmovanje iz finančne pismenosti,« se spominja. Zdelo se ji je zanimivo, zato je napisala e-sporočilo profesorici, ali se lahko tekmovanja udeleži. »Učiteljica mi je poslala gradivo. Naslednji dan sem pisala test in se uvrstila na državno tekmovanje.«
Kako pa se je pripravljala na državno tekmovanje? »Pripravljala sem se resno. Temeljito sem predelala gradivo. A mi je prišlo še kako prav, da smo ravno takrat v šoli obravnavali obrestnoobrestni račun, koristilo pa mi je tudi, da spremljam novice,« nam je razkrila svojo strategijo. Ni pa si predstavljala, da jo bo ekonomija tako prevzela, da se bo odločila tudi za študij. »Nisem vedela, kaj bi šla študirat, veliko stvari me je zanimalo, tudi naravoslovje, zanimala me je medicina,« je povedala mladim. »Konec tretjega letnika sem šla na testiranje v kariernem centru in testi so pokazali, da bi bila zame ekonomija. Ker sem bila presenečena, sem šla še na neko drugo testiranje in dobila enake rezultate,« je pojasnila Vita. Zdaj pravi, da je bila to najboljša odločitev. »Ugotovila sem, da je to študij zame, čeprav je bila moja druga izbira medicina, ne bi zamenjala.« Mladi se odločajo tudi za študij v tujini ali pa vsaj razmišljajo o možnostih. Tudi Vita je. »Bila sem sprejeta na fakulteto v Španijo in London, a ko bi morala oddati prijavo, sem se odločila, da ostanem tukaj, ker je Slovenija ena boljših držav po kakovosti življenja,« nam je odgovorila. Ker smo se v prvem dnevu zimske finančne šole veliko pogovarjali o karieri, kako je pomembno imeti cilje, smo o teh povprašali Vito. »Moj načrt je, da diplomiram v Sloveniji, magisterij pa nameravam delati v tujini,” nam je zaupala.