To dejstvo je na prvi uri presenetilo tudi 25 osnovnošolcev, dijakov in študentov, ki so se nam med zimskimi počitnicami pridružili na prvi finančni šoli v Mariboru. Spoznali so, da bo pri njihovem zaposlovanju poleg izobrazbe še pomembnejša njihova aktivnost!

Na karierni uri je Vesna Zupančič Miloševič, strokovnjakinja za mlade in trg dela, e-servis, mladim povedala, kako lahko najstnik zasluži 1.000 evrov na mesec

Na karierni uri je Vesna Zupančič Miloševič, strokovnjakinja za mlade in trg dela, e-servis, mladim povedala, kako lahko najstnik zasluži 1.000 evrov na mesec

»Danes ni odločilno, da imamo službo, ampak da smo zaposljivi,« je začela predavanje strokovnjakinja za mlade in trg dela iz e-servisa Vesna Zupančič Miloševič. Trenutno je svetovno povprečje, da se služba zamenja vsakih sedem let. Zato je Vesna Zupančič Miloševič mladim priporočila, naj iščejo delo tudi prek vez in poznanstev (VIP). »Mladi se razlikujejo po tem, koliko so aktivni. Izobrazba ni dovolj.« Pomembno je, da pridobivamo delovne izkušnje. Pridobimo jih lahko s prakso, študentskim delom, prostovoljnim delom. Sedemnajstletna udeleženka Nika Cvetanovski nam je povedala, da že tri leta dela v termah. »Delam na različnih funkcijah in sem že kar nekaj zaslužila,« je razložila. »Pri vsakem delu se naučimo kompetenc. Če ne drugega, se naučimo, da moramo biti v službi ob točno določeni uri. Ugotovimo, v čem smo dobri, kaj nas ne zanima. Poleg tega pa mrežimo, kar je tudi izrednega pomena,« je povedala mladim strokovnjakinja. Delodajalci iščejo delavce vnaprej, zato je za mlade pomembno, da začnejo iskati delo, ko vedo, da bodo imeli čas.

 

Samostojnost!

Službo si lahko mladi najdemo sami. Dejstvo sicer je, da dijakom prvo delo pogosto poiščejo starši, ker poznajo več ljudi. A Zupančič Miloševičeva kljub temu svetuje samostojnost. »Kako bi vam bilo všeč, če bi vam starši izbrali fanta ali punco?« je vprašala mlade udeležence, ki so izrazili, da ne bi bili najbolj zadovoljni. »No, enako je pri službi. Treba je razlikovati, če vam teta pove, da nekje pozna nekega delodajalca in vam svetuje, da ga pokličite. Ali pa samo čakate na starše, sami pa ne naredite nič,« pove Zupančič Miloševičeva.

Kako »uloviti« počitniško delo?

  1. Včlanite se v študentski servis.
  2. Najdite delo.
  3. Dogovorite se z delodajalcem.
  4. Naročite napotnico.
  5. Začnite delati.
  6. Dobite nakazilo.

 

Prvi dan Zimske finančne šole v Mariboru je bil namenjen tudi karieri.

Prvi dan Zimske finančne šole v Mariboru je bil namenjen tudi karieri.

Bruto ali neto?

Povprečno dijaki in študenti zaslužijo skoraj šest evrov na uro. Največje je povpraševanje po deficitarnih poklicih. To je denimo programerstvo, grafično oblikovanje itd. Pomembno pa je razlikovati med bruto in neto postavko, saj se zneska razlikujeta in se to pozna v vaši denarnici. Zato delodajalca vedno vprašajte, ali je postavka neto ali bruto. »Najnižja dovoljena postavka za delovno mesto je 4,73 evra na uro. A pozor, to je bruto postavka – neto to pomeni štiri evre na uro.«

 

10 stvari, ki jih morate vedeti o študentskem delu

  1. Sam naveži stik z delodajalcem. Reci mami: ne, zmorem sam!
  2. Če si dogovorjen za delo, pojdi na delo ali prej sporoči, zakaj te ne bo.
  3. Povej delodajalcu, če ti neko opravilo ne ustreza.
  4. Ne piši sporočil brez naslovov, šumnikov.
  5. Upoštevaj osnovni poslovni bonton, vikaj, bodi vljuden.
  6. Poišči si delo takoj, ko imaš čas.
  7. Dvigni napotnico pred začetkom dela.
  8. Preizkusi več različnih del v različnih podjetjih.
  9. Če se kaj zaplete, pokliči servis.
  10. Zagrabi priložnost. Počitniško delo lahko postane tvoja sanjska služba.