»Da je treba svoje premoženje razpršiti, sem se naučil iz izkušnje dedka, ki je imel ves denar na banki. Po razpadu Jugoslavije pa je vse izgubil,« je povedal izkušnjo udeleženec poletne finančne šole. Tretji dan Poletne finančne šole, ko smo imeli borzni dan, smo preverili, kako razpršiti denar. Obiskali pa smo tudi Ljubljansko borzo, spoznali pa tudi 32-letnega milijonarja Damiana Merlaka, ki je soustanovil kriptomenjalnico Bitstamp.

»Veselil sem se borznega dne, saj me delnice zelo zanimajo. Od nekdaj so me zanimale finance,« je priznal 15-letni Marko Trstenjak z Dunaja, ki je trenutno na počitnicah pri babici. Marko je pokazal izjemno zanimanje in znanje o financah. Je eden redkih udeležencev, ki ve, kdo je Ronald Wayne – soustanovitelj Appla, ki je leta 1976 10-odstotni delež prodal za 800 dolarjev.
O razpršenosti
»Vedno sem mislil, da si sam izbereš delnice in jih potem razpršiš, tako da jih daš v vzajemni sklad. Na poletni šoli pa sem ugotovil, kako to deluje,« pojasni Marko. In kako to deluje? »Ko se boste lotili tveganih naložb, boste ugotovili, da boste, če izberete samo eno, z vloženimi prihranki delili usodo samo enega podjetja,« je 30 mladim na poletni finančni šoli povedal Gorazd Belavič, direktor sektorja za analize iz družbe Triglav Skladi. »Ne obstajata samo depozit na banki in hranilnik v obliki prašička. Ne pozabite, tu je tudi svet kapitalskih trgov: obveznice, delnice, vzajemni skladi,« je naštel Belavič in dodal, da je zavedanje tega za mlade izjemno pomembno: »Razmišljajte o kapitalskih trgih, ker imate pred seboj odlično in dolgo obdobje, ki vam bo omogočalo, da bodo vaši prihranki rasli.«
Kdaj kupiti, kdaj prodati?
Da postanemo lastniki delnice, nas mora najprej zanimati vrednost podjetja – največ je v tem trenutku vreden Apple (okoli milijardo dolarjev). Za tržno vrednost potrebujemo tudi ceno delnic podjetja (recimo Facebook kotira pri 177,46 dolarja). »V proces ocenjevanja podjetja ne vključujte čustev,« svetuje Belavič. Ko delnica doseže ceno, pri kateri se nam zdi nakup smiseln, in ko naredimo ‘domačo nalogo’, torej analizo, je pametno delnico kupiti. Prodajte pa jo takrat, ko gre za neupravičeno rast njene cene ali pa ko ugotovite, da ste naredili napako pri analizi oziroma pride do velikih sprememb podatkov, uporabljenih v analizi.
Obstaja tudi lažja pot – razpršitev prepustite upravljavcu vzajemnega sklada, v katerih je po več deset različnih izbranih delnic.

Peter Kosem, 17 let: »Super se mi je zdel vpogled v terminale, kaj se dogaja, predvsem če vložiš denar. Da ne samo vložiš denar in pričakuješ, da ga boš dobil več, ampak da vidiš, kako stvari potekajo. Tako da vsako znanje prav pride.«

Talija Legan Macur, 16 let: »Uf, danes je bilo zanimivo. Veliko smo izvedeli o vlaganju v delnice. Ko smo šli do terminalov, nisem razumela veliko (smeh). Veliko je bilo grafov. Res občudujem upravljavce premoženja, da to delajo.«

Neža Vocovnik, 16 let: »Na terminalu Bloomberg smo videli veliko parametrov, loviti moraš prave trenutke, spremljati, raziskovati, če trguješ z delnicami. Čeprav se na kriptovalute ne spoznam, zelo občudujem gospoda Merlaka in druge, ki prepoznajo priložnost. On jo je in jo je tudi dobro izkoristil.«

Marko Trstenjak, 15 let: »Veselil sem se borznega dne, saj me delnice zelo zanimajo. Nasploh so me vedno zanimale finance. Vedel sem, da obstajajo terminali, nisem pa vedel, kako se jih uporablja. Kriptovalute so zanimive, vendar vanje ne verjamem.«
(borzni dan) Ko je dedek izgubil ves denar, sem spoznal, kaj je razpršenost
(borzni dan) Zakaj Warren Buffett vlaga v Coca-colo
Spletno nakupovanje je zelo nalezljivo, sploh če imaš denar!
(šoping dan) 17-letnik prodal dedkov rolex za nekaj tisočakov in obdržal denar
Sorry, but this form is no longer accepting submissions.