
Mladi so našpičili ušesa, saj jih je zanimalo, kako se bodo lahko odselili od doma ali za začetek odpeljali.
»Najpomembnejša življenjska odločitev mladih v naslednjih letih bo nakup stanovanja. Z nespametnim zadolževanjem si lahko naredimo več škode kot koristi, da finančnih posledic takega početja sploh ne omenjam,« opozarja Roman Budna iz Sberbank, ki je mladim pojasnil osnove osebnih financ. Temeljno pravilo pravi, da moramo paziti, da naši izdatki ne presegajo naših prihodkov. Nekoč, ko se je večinoma poslovalo z gotovino, je bilo to morda lažje, v današnjih časih pa si poslovanja samo z gotovino ne znamo predstavljati. Bistvo je v samoomejevanju. Za finančne težave ne gre kriviti ne posojila ne limita ali kreditne kartice, ampak zgolj preprosto dejstvo, da smo zapravili več, kot si v danem trenutku lahko privoščimo.

»Če načrtujete večje nakupe, preglejte konkurenčne ponudnike, pozanimajte se o stroških vzdrževanja oziroma lastništva, morebitnih davkih, kako predmet nakupa ohranja vrednost in predvsem kako bo tak nakup vplival na vašo osebno bilanco stanja in na vaš izkaz uspeha. Izogibajte se impulzivnim odločitvam in se pred nakupom vprašajte, ali to res potrebujete oziroma si to res tako močno želite,« pravi Roman Budna iz Sberbank, ki je mladim pojasnil osnove osebnih financ.
Pametno zadolževanje
Povprečen Slovenec ima dolg za stanovanje, pa morda za kakšen avto ali dva, kakšen limit ali dolg na kreditni kartici. V povprečju Slovenci sicer nismo pretirano zadolženi. »Neodgovorno se mi zdi, da bi se zadolžila za stanovanje in potem še za dva avtomobila,« je menila mlada udeleženka poletne šole. Zato nas je zanimalo, kako si lahko pametno kupimo avto in stanovanje. Mladi praviloma ne najemajo posojil, sploh pa ne stanovanjskih. »Razmeroma malo strank, mlajših od 30 let, najema stanovanjsko posojilo, verjetno zaradi dalj časa trajajočega študija in posledično kasnejše zaposlitve. V Sloveniji je razširjeno mnenje, da je pametneje biti lastnik stanovanja in odplačevati posojilo banki kot pa zanj plačevati najemnino,« je povedal Budna in pripomnil, da ima tako razmišljanje smisel predvsem takrat, ko se pogovarjamo o dolgoročnejšem bivanju v neki nepremičnini.
A brez posojil v današnjem času ne gre, še posebej stanovanjskih. »Posojila se ni treba bati. Treba se je zadolžiti pravilno in preudarno. Pravilno izbrati ročnost in tip posojila,« svetuje Roman Budna iz Sberbank.
»S posojilom je pametneje kupovati stvari, ki ohranjajo vrednost. Poleg tega je priporočljiva lastna udeležba pri nakupu,« je mlade poučil Roman Budna. Svetuje, da v banko pridete s podatkom o konkretnem znesku potrebnih sredstev in načrtom, za kaj boste posojilo porabili.
EOM
Pri različnih bankah je treba vedno preveriti ponudbo enake ročnosti, tudi za stanovanjska posojila. »Najbolj smiselno je vzeti posojilo, kjer je efektivna obrestna mera (EOM) najnižja. Zato vedno preverite EOM, saj se tam skrivajo vsi stroški posojila, ki ga boste odplačevali,« razlaga Budna. Vedno je torej treba narediti »domačo nalogo«, zato se dobro seznanite tudi s svojimi pravicami, ko najemate posojilo.
Varnostna rezerva
»Varnostno rezervo morate imeti tudi, če najemate stanovanjsko posojilo,« opozarja Roman Budna. »Najmanj, kar si želite, je, da bi morali odplačevati stanovanjsko posojilo, potem pa bi se vam zgodil še izreden dogodek in bi bili prisiljeni vzeti še eno posojilo. Zato imejte vedno na strani dodatna sredstva, ki jih lahko uporabite ob izrednih nepričakovanih dogodkih,« poudarja Budna. Kadarkoli se zadolžujemo, smo izpostavljenim tudi drugim tveganjem, zato se je treba vprašati, kaj se bo zgodilo s posojilom (in kakšen vpliv bo to imelo na naše najbližje) v primeru naše smrti oziroma invalidnosti.

Mladi so našpičili ušesa, saj jih je zanimalo, kako se bodo lahko odselili od doma ali za začetek odpeljali.
Je res mogoče kupiti avto pri 18 letih?
»Odvisno, kako drag je,« se je odzval udeleženec Poletne finančne šole. Cilj je treba finančno ovrednotiti. Mladi kupujejo rabljene avte, ki stanejo od tri do štiri tisoč evrov. Zato pa je treba določiti, koliko lahko damo na stran, da bi to privarčevali. »Če si star 17 let in pol, to potem pomeni, da moramo v pol leta dajati na stran 500 evrov na mesec. Če pa se za varčevanje odločimo pri 15 letih, imamo potem tri leta časa, da damo na stran 83 evrov na mesec,« je izračunal Budna. Pa je to za najstnike izvedljivo? »Če sediš doma in nič ne delaš, ne bo nič. Če pa greš delat prek študentskega servisa, je ta cilj izvedljiv,« meni. Paziti je treba tudi na stroške, ki sledijo po nakupu avtomobila – zavarovanje, tehnični pregled, menjava gum, vinjeta, gorivo … Zato imejte v mislih tudi te stroške, ki niso zanemarljivi, ko se odločate za nakup.
Stanovanje pri 30 letih?
Tudi pri nakupu stanovanja je treba najprej ovrednotiti cilj. Recimo da želite kupiti manjše stanovanje za 80 tisoč evrov. Če vzamete posojilo, vam banka financira od 70 do 80 odstotkov vrednosti, za lastno udeležbo morate tako privarčevati 16 tisoč evrov, 64 tisoč evrov pa boste dobili posojila. »Če najamemo posojilo na 360 mesecev (30 let), bo naša anuiteta znašala okoli 238 evrov na mesec. Če se tega projekta lotita dva – torej s partnerjem, so vsi zneski pol manjši.« Roman Budna svetuje, da se pri banki pozanimamo, koliko posojila sploh lahko dobimo in kakšna bodo naša mesečna odplačila. »Potem pa nekaj časa živimo, kot da to posojilo že odplačujemo, da vidimo, ali nam bo uspelo brez težav odplačevati vse obveznosti,« predlaga. Tisti, ki so tak znesek na mesec varčevali že prej, seveda tega testa ne potrebujejo.

»Posojila se ni treba bati. Treba se je zadolžiti pravilno in preudarno. Pravilno izbrati ročnost in tip posojila,« svetuje Roman Budna iz Sberbank.
(borzni dan) Ko je dedek izgubil ves denar, sem spoznal, kaj je razpršenost
(borzni dan) Zakaj Warren Buffett vlaga v Coca-colo
Spletno nakupovanje je zelo nalezljivo, sploh če imaš denar!
(šoping dan) 17-letnik prodal dedkov rolex za nekaj tisočakov in obdržal denar
(bančni dan) Kako pri 18 do avta, pri 30 pa do stanovanja?
Tik pred šolo še skok v poletno finančno šolo
Sorry, but this form is no longer accepting submissions.
